Obywatel Republiki” w reż. Roberta Ninkiewicza i Piotra Biedronia – spektakl dyplomowy z piosenki aktorskiej adeptów IV roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni

Studenci PPSWA, przygotowując spektakle dyplomowe, sięgają po piosenki znanych i lubianych wykonawców. To zawsze intrygujące, jak młodzi artyści na nowo odczytają popularne utwory, choć jednocześnie trudne, bo nie da się zapomnieć oryginalnych wykonań. Mieliśmy już okazję oglądać przedstawienia składające się z piosenek zespołów Queen, ABBA czy Maanam, a w tym roku przyszła pora na Grzegorza Ciechowskiego i Republikę.

Kiedy widzowie zajmują miejsca na widowni, są oddzieleni od sceny wysokim, grubym murem z ogromnych, szarych cegieł. A potem słyszymy pierwsze dźwięki muzyki. Ku naszemu zaskoczeniu, wcale nie jest to żaden z utworów zespołu Republika, ale chyba najbardziej znany utwór Pink Floyd – „Another Brick in the Wall”. Mur zostaje sprawnie rozebrany, już nie ma ograniczeń, jest wolność. Młodzi artyści w prospekcie do spektaklu nawiązują do upadku muru berlińskiego, jako symbolu zmian w Polsce i Europie, odzyskania niezależności i nadziei na nowe, lepsze życie. Chcą stawiać pytania i szukać odpowiedzi. Czy powstała „Republika marzeń”? Jak widzą współczesny świat młodzi ludzie, którzy urodzili się po roku 1989? Co jest dla nich ważne? Jak odnaleźć nowy sens w utworach Grzegorza Ciechowskiego?

Słowa uznania należą się reżyserującym spektakl: Obywatelowi R.N. – Robertowi Ninkiewiczowi i Obywatelowi P.B. – Piotrowi Biedroniowi, którzy pomogli stworzyć adeptom interesujące interpretacje aktorskie wszystkich piosenek. Powstały na scenie bardzo różnorodne scenki – dramatyczne lub zabawne, pełne rozmachu i bogatego ruchu scenicznego, albo oszczędne, skupione, ale za każdym razem stanowiące spójną całość. Z przyjemnością oglądaliśmy kolejnych wykonawców, którzy pokazali dobrą grę aktorską, a także solidne przygotowanie wokalne. Kilka wykonań zasłużyło na szczególną uwagę. Ita Dziurzyńska zaprezentowała bardzo interesującą i emocjonalną interpretację „Mamony”. Uwodzicielska Marta Suprun oczarowała, nie tylko producenta, gwiazdorskim wykonaniem „Depeszy do producenta”. Pełna pasji Alicja Wejer brawurowo zaśpiewała „Nieustanne tango”, zaś Magdalena Czajkowska niezwykle dynamicznie „Sexy doll”. Maciej Konieczny zaintrygował swoją wersją „Józefa K”, a Filip Łach rozbawił piosenką „Skończymy w niebie”. Bardzo poruszające było wykonanie przez Katarzynę Ćwik utworu „Republika”, którego tekst chyba nic nie stracił ze swej aktualności. A kiedy po kończącej spektakl piosence „Nie pytaj o Polskę” zburzony mur zostaje odbudowany, pozostajemy nie tylko ze wspomnieniami miło spędzonego wieczoru, ale z szeregiem pytań, na które chyba warto szukać odpowiedzi. Zapowiadane w prospekcie założenie: „Wraz z Grzegorzem Ciechowskim i zespołem Republika stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi!” – udało się zrealizować.

 Ciekawe wykonania to także niewątpliwa zasługa oryginalnych aranżacji Adama Urbanowicza – kierownika muzycznego spektaklu. Młodym artystom towarzyszył na scenie band w składzie: Adam Urbanowicz (piano), Łukasz Łapiński (perkusja), Paweł Kasprzewski (gitara) i Ireneusz Kaczmar (bas). Wszystkim wykonawcom należały się gromkie brawa, które usłyszeli po zakończeniu spektaklu.

Obywatel Republiki. Reżyseria: Robert Ninkiewicz i Piotr Biedroń. Kierownik muzyczny: Adam Urbanowicz. Ruch sceniczny: Mateusz Pietrzak. Wystąpili: Magdalena Czajkowska, Katarzyna Ćwik, Ita Dziurzyńska, Diana Gliniecka, Ewelina Klingbeil, Barbara Lamprecht, Dominika Małuszek, Marta Suprun, Klaudia Szmidt, Alicja Wejer, Julia Witulska, Miłosz Cieślik, Mateusz Drozdowski, Dawid Kasprzyk, Maciej Konieczny, Filip Łach, Jakub Piprowski.  Scena Kameralna Teatru Muzycznego w Gdyni, 17 lutego 2020, czas trwania: 1 h 30 minut (bez przerwy).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here