W minioną sobotę, 22 lutego, odbyła się pilotażowa edycja konferencji Trójmiejski Dzień Kota. Do Parku Naukowo Technologicznego w Gdańsku przyjechali naukowcy, behawioryści i psycholodzy, którzy dzielili się z uczestnikami doświadczeniem i wiedzą naukową. Odbyły się zarówno darmowe prelekcje jak i szkolenie dla Catsitterów prowadzone przez Mieszka Eichelbergera – organizatora wydarzenia. Nie zabrakło również dyskusji oraz rozmów z prelegentami.

Trójmiejski Dzień Kota rozpoczęła mgr Agnieszka Dąbrowska, która opowiadała o nowym kocie w domu oraz o jego potrzebach i warunkach, które opiekun powinien mu zapewnić. Mgr Piotr Pilczewski dyskutował z uczestnikami o różnicach pomiędzy kotem wychodzącym a niewychodzącym. Poruszył również temat wpływu kota domowego na środowisko naturalne oraz omówił mity i kontrowersje, dotyczące dzikości i wpływu kocich podopiecznych na środowisko naturalne. Następnie wprowadził uczestników w postanowienia ustawy o ochronie środowiska, a także przedstawił realne szkody dla zwierząt, jakie zachodzą przez rozbieżność pomiędzy stanowiskiem naukowym a prawem i organizacjami prozwierzęcymi. Ogromna wiedza na temat zwierząt i szerokie spojrzenie na życie zwierząt zaowocowały pytaniami i dyskusją z kocimi opiekunami.

Na konferencji nie zabrakło również mgr Agnieszki Marks, która jest nie tylko kocią behawiorystką, ale także od kilkunastu lat prowadzi dom tymczasowy. Marks przedstawiła najczęstsze powody ucieczki i sposoby szukania zaginionego kota oraz udzieliła praktycznych porad jak radzić sobie, gdy podopieczny wyskoczy z balkonu, czy wyrwie się z transportera.

Ważnym punktem Trójmiejskiego Dnia Kota była rozmowa z Przemysławem Staroniem, Nauczycielem Roku 2018, który w rozmowie z Patrycją Maj-Alicką tłumaczył, dlaczego ludzie są uparci oraz czemu odpierają naukowe porady od weterynarzy i behawiorystów. Podpowiadał, jak rozmawiać z osobami upartymi i jak tłumaczyć, kiedy nie chcą nas słuchać.

Epilogiem konferencji dla kocich opiekunów była dyskusja z Mieszkiem Eichelbergerem, który jest nie tylko pomysłodawcą wydarzenia, ale także znanym behawiorystą i twórcą projektu Kocie Porady. W trakcie Trójmiejskiego Dnia Kota przeprowadził on profesjonalne szkolenie dla Catsitterów. Ukończenie szkolenia, pozwoli uczestnikom rozpocząć przygodę zawodowych opiekunów kotów, na czas nieobecności opiekuna stałego. 

„To była pilotażowa edycja – podkreśla Mieszko Eichelberger – w przyszłym roku planujemy zorganizować takie wydarzenia w całej Polsce. Widzę ogromną potrzebę edukacji, przekazywania praktycznych porad oraz uświadamiania opiekunów. Coraz częściej ludzie chcą adoptować czy przygarniać koty, a nie mają pojęcia jak się nimi zajmować, jak ich przystosować do nowego miejsca oraz jak zadbać o ich dobrostan. Chcę, żeby to się zmieniało, aby wchodzące ustawy dotyczące zwierząt nie działały na ich niekorzyść, ale pozytywnie wpływały na ich życie i rozwój oraz zmieniały świat na lepsze. Zachęcam do obserwowania naszego nowego Facebooka: Ogólnopolski Dzień Kota, na którym będziemy umieszczać informacje o przyszłych wydarzeniach”.

Maria Pyrek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here