Obywatelski protest, jego poparcie zajmie Ci chwilę

Podpisz petycję tutaj.

My niżej podpisani mieszkańcy Gdańska, Polski i naszej planety Ziemi solidaryzując się z apelem Radnych Miasta Gdańska w sprawie „ogłoszenia wyjątkowego stanu klimatycznego i pilnego podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu”, oczekujemy od władz Gdańska, Konserwatora Wojewódzkiego i wszystkich merytorycznych urzędów i służb, podjęcia skutecznych działań przeciwko degradacji środowiska naturalnego na terenie Miasta Gdańska.

Niezwykle bolesnym przykładem ingerencji w nasze miejskie środowisko naturalne jest planowana wycinka kilkudziesięciu dorodnych i zdrowych drzew, rosnących przy ul. Podwale Staromiejskie, aby w miejscu tym wybudować podziemny parking kubaturowy. Drzewa te stanowią swoiste gdańskie planty dla Starego i Głównego Miasta, bardzo skutecznie ograniczając zanieczyszczenie powietrza w tym rejonie Gdańska. W czasie poważnego kryzysu klimatycznego, z którym mamy już do czynienia, planty te są bezcennym skarbem dla życia i zdrowia człowieka i należy je rozwijać, a nie niszczyć.

Nie zgadzamy się z argumentacją inwestora, że po wybudowaniu parkingu zostanie przywrócony aktualny stan zieleni. Dziś rosnące w tym miejscu drzewa rozwijały się ponad pół wieku. Nowe nasadzenia, dodajmy – posadzone na dachu parkingu, nigdy nie rozwiną się w tak dorodne okazy.

Decyzja o budowie parkingu przy ul. Podwale Staromiejskie jest sprzeczna z kierunkami działań jakie podejmują obecnie wszystkie europejskie metropolie, radykalnie ograniczając nie tylko możliwość parkowania samochodów w centrach miast, ale także uniemożliwiając swobodny do nich wjazd każdego samochodu.

Dziś priorytetem wielkich europejskich metropolii staje się ruch w oparciu o komunikację miejską i rowery. W takim kierunku powinna rozwijać się także nasza gdańska metropolia. Należy dodać, że decyzja o budowie parkingu przy ul. Podwale Staromiejskie została negatywnie zaopiniowana przez Radę Dzielnicy Gdańsk Śródmieście uchwałą XXXVIII/58/18 z 5 grudnia 2018 r.

Materiał nadesłany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here