Aktywiści złożyli dzisiaj, 12 sierpnia 2019 r., petycję z prośbą o spotkanie z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem w celu dyskusji nad przygotowywaną uchwałą klimatyczną, która jest społecznym projektem wypracowywanym w Pomorskiej Inicjatywie Klimatycznej.

Małgorzata Wójcik (Partia Zieloni): Chcielibyśmy poinformować Państwa o petycji w sprawie katastrofy klimatycznej, którą dziś złożyliśmy w Urzędzie Miasta Gdyni. Jesteśmy częścią Pomorskiej Inicjatywy Klimatycznej, której celem jest mobilizacja samorządów Pomorza do rozpoczęcia poważnej i wszechstronnej dyskusji dotyczącej przeciwdziałania postępującej katastrofie klimatycznej. Chcemy zachęcić  Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka do zorganizowania, w jak najszybszym terminie, spotkania przedstawicieli Rady Miasta, urzędników i mieszkańców Gdyni w celu omówienia przygotowanego przez miasto Planu adaptacji do zmian klimatu oraz społecznego projektu uchwały klimatycznej. Mamy nadzieję że, Pan Prezydent przychyli się do naszej prośby i rozpocznie dyskusję na którą czeka wielu Gdynian.

Hanna Goworowska-Adamska (Babcie dla Klimatu): Z perspektywy Trójmiasta może się wydawać, że zmiany klimatyczne i idąca za nimi katastrofa, nas nie dotyczą. Nie brakuje nam wody, prąd nie jest wyłączany, wokół sporo zieleni. Jednak wystarczy wyjechać poza granice województwa i przyjrzeć się wyschniętym rzekom, by zdać sobie sprawę, że i my za chwilę możemy doświadczyć blackoutu, bo bez wody nie będzie prądu, gdyż elektrownie będą wyłączane z powodu braku chłodzenia. Nie na kilka godzin, ale na kilka dni. W kranach nie będzie wody, nie będzie ogrzewania, sklepy będą zamknięte, a bankomaty będą nieczynne. Na taki scenariusz miasto nie jest przygotowane. Między innymi stąd nasza petycja.

Łukasz Kowalczuk (Lewica Razem): Pomorska Inicjatywa Klimatyczna zrzeszająca osoby prywatne i wiele organizacji czy grup nieformalnych przygotowuje projekt uchwały, który chcemy na spotkaniu przedstawić władzom Gdyni. Chcemy by to Rada Miasta z własnej inicjatywy przyjęła taką uchwałę (dopracowała ją wg uznania w konsultacjach społecznych). Jeśli jednak to się nie stanie będziemy wnosić ją jako projekt obywatelski. Chcemy m.in.: działań w celu osiągnięcia stanu „zero waste” w gospodarce odpadami, zintensyfikowania działań ograniczających emisyjność gazów, planu naturalnej retencji, zadrzewiania i ogrodów deszczowych, redukcji obszarów „zabetonowanych” w śródmieściu. Wreszcie planu ograniczania transportu indywidualnego na rzecz transportu zbiorowego. Oczekujemy zorganizowania konsultacji społecznych oraz paneli eksperckich i dalszych prac w komisji ochrony środowiska nad rozwojem tych i innych aspektów przeciwdziałania katastrofie, która dotyczy nas wszystkich niezależnie od opcji politycznych.


Katarzyna Wróblewska (Pomorska Inicjatywa Klimatyczna): W momencie, kiedy przez światowe media przetacza się dyskusja o metodach ograniczenia ilości CO2 uwalnianego do atmosfery, Gdynia urządza w przyszły weekend kolejną już w tym sezonie imprezę,w której samoloty będą wtłaczać dwutlenek węgla w atmosferę dla rozrywki. Tylko dla rozrywki. Pora na zmiany.

Materiał nadesłany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here