Na pociąg, tramwaj i autobus. Od 1 kwietnia 2020 r. po Gdańsku będziemy jeździć z jednym biletem.

Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wprowadzenia pilotażowego systemu wspólnego biletu na terenie Gdańska. Fot. Aleksander Olszak
Foto: Aleksander Olszak

Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wprowadzenia pilotażowego systemu wspólnego biletu na terenie Gdańska. Fot. Aleksander OlszakTo będzie rewolucja. Dzięki honorowaniu biletów okresowych gdańskiego ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej podróż po mieście będzie nie tylko wygodniejsza, ale i szybsza. Gdański bilet miesięczny na kolej i komunikację miejską kosztować będzie 99 zł, a więc o 9 zł więcej niż obecnie.

Założenia pilotażowego projektu, 27 grudnia 2019 r. na konferencji prasowej zaprezentowali przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego oraz władze Gdańska. Podpisany został również list intencyjny w tej sprawie.

Integrujemy transport publiczny

Dyskusje zarówno o rozwoju gdańskiej komunikacji miejskiej oraz szerokiej integracji na całym Pomorzu trwają już wiele lat. – Dziś podpisaliśmy list intencyjny dotyczący wprowadzenia pilotażowego systemu wspólnego biletu na terenie Gdańska. To ważne wydarzenie dla wszystkich gdańszczan – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Honorowanie miejskich biletów w komunikacji kolejowej to nowość na Pomorzu. Oczywiście, incydentalnie takie sytuacje się trafiały, ale były związane z sytuacjami awaryjnymi. – Dzisiejszy list intencyjny jeszcze nie pokazuje mechanizmów finansowych, ale stanowi wyraz naszej determinacji, aby komunikacja publiczna była dla mieszkańców jak najlepsza – zaznaczył Mieczysław Struk.

Foto: Aleksander Olszak

Bilet za 99 złotych

Co taki system oznacza dla mieszkańców Gdańska? Oferta będzie skierowana do posiadaczy Karty Mieszkańca. Takich kart wydano ponad 232 tysiące. – Od 1 kwietnia 2020 r. posiadacze biletów okresowych będą mogli korzystać nie tylko z tramwajów i autobusów, ale również z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. To wielki przełom w podróżowaniu po Gdańsku – zaznaczył Mieczysław Struk.

– Posiadacze Karty Mieszkańca za 99 zł miesięcznie będą mogli, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, korzystać ze wszystkich środków transportu w granicach administracyjnych miasta. To będzie nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Dziś łączony bilet komunalno-kolejowy w Gdańsku kosztuje dużo ponad tysiąc złotych – wyliczał wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. Oznacza to teren ograniczony kolejowymi przystankami: Gdańsk Lipce, Gdańsk Osowa i Gdańsk Żabianka. Przystanki autobusowe strefowe na liniach ZTM Gdańsk nie zmienią się.

System otwarty dla wszystkich

Wprowadzany 1 kwietnia 2020 r. na terenie Gdańska pilotażowy system z czasem będzie otwarty dla wszystkich. – Jeszcze przed startem pilotażu będziemy rozmawiać między innymi z Gdynią i z Sopotem oraz z innymi samorządami obszaru metropolitalnego. W końcu wszystkim nam zależy na jak najsprawniejszej i przyjaznej komunikacji publicznej – podkreślał marszałek Struk. Ile będzie kosztować pilotaż? – Na razie nie jesteśmy w stanie precyzyjnie tego określić. Szacujemy, że Gdańsk będzie musiał wyłożyć od 4 do 9 milionów złotych – dodał Struk.

Jesienne badania

Aby dokładnie oszacować koszty, jakie będą musieli ponieść organizatorzy transportu w kolejnych latach funkcjonowania wspólnej oferty, niezbędne będzie przeprowadzenie badań marketingowych. – Jesienią 2020 roku policzymy pasażerów korzystających z pociągów i komunikacji miejskiej. Po przeanalizowaniu wyników będziemy mogli bardzo dokładnie wyliczyć koszty – podkreślił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Opracowana metoda w jasny i transparentny sposób powie, ile taki system kosztuje i ile miasto będzie musiało dopłacać.

Za: https://pomorskie.eu/-/na-pociag-tramwaj-i-autobus-od-1-kwietnia-2020-r-po-gdansku-bedziemy-jezdzic-z-jednym-biletem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here